ARCHIZO projektuje dla Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi


W październiku zeszłego roku mieliśmy okazję i wielką przyjemność ogłosić, że zaprojektowaliśmy oficjalny gadżet Łodzi – wykonaliśmy klocki Archizo z budynkiem EC1 Łódź – sercem Nowego Centrum Łodzi.

Już wtedy pracowaliśmy nad kolejnym projektem dla łódzkiej instytucji, czym dziś się Wam chwalimy. A jest czym, bo mieliśmy zaszczyt współpracować z instytucją, która zmieni myślenie o detalu, a przede wszystkim sprawi, że będzie on bliższy. Każdemu z nas.

A więc (nigdy nie zaczynaj tak zdania) – zanim o zrealizowanym przez nas projekcie, kilka słów o tym niezwykłym miejscu.

W tym roku nastąpi otwarcie Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi przy al. Kościuszki 19. Jest to miejsce, w którym zostały zgromadzone detale architektoniczne z łódzkich kamienic, ale też elementy wyposażenia zabytkowych budynków takie jak: balustrady, drzwi, klamki, kafle. Eksponaty niezwykle cenne, wnętrze zrobione z klasą i ze smakiem. To taki pamiętnik architektoniczny Łodzi stworzony w duchu nowoczesności z poszanowaniem dla historii.

Za projekt ekspozycji lapidarium odpowiedzialna jest pracownia Nizio Design International, która opracowała m. in. ekspozycje dla Muzeum Żydów Polskich POLIN czy też Muzeum Powstania Warszawskiego. Wnętrze lapidarium, jego wysmakowana ekspozycja, przemyślane treści merytoryczne (również dla najmłodszych) to niezwykle udana współpraca między pracownią Nizio a byłą Miejską Konserwator Zabytków Kamilą Kwiecińską- Trzewikowską i jej zespołem. Byłam świadkiem kiedy w głowie Pani konserwator narodziła się ta myśl i jak wiele starań dołożono do każdego szczegółu tego miejsca.

Lapidarium było potrzebne Łodzi. Z pełnym przekonaniem zachęcamy do jego odwiedzania. Na nas zrobiło bardzo dobre wrażenie.

W tym miejscu zapytacie, co zrobiliśmy dla Lapidarium. Otóż mieliśmy zaszczyt zaprojektować nagrodę przeznaczoną dla osób, które przyczyniły się do powstania tej instytucji. Chcieliśmy zatem uchwycić fakt, że to miejsce to konglomerat współpracy ideowej, merytorycznej wielu osób. To suma dobrej woli i chęci do stworzenia miejsca pamięci architektonicznej Łodzi. To budowanie jednego - z wielu elementów. Postawiliśmy na ascetyczny design, prostotę wyrazu oraz na element angażujący - na budowanie z wielu, aby powstało jedno. Taka właśnie jest nasza czteroelementowa statuetka – każdy jej element jest ważny i niepowtarzalny.

Razem tworzą jedność.


40 wyświetlenia