Archizo oficjalnym gadżetem Uniwersytetu Łódzkiego


Universitas to nie tylko łacińska nazwa uczelni, ale przede wszystkim idea, za którą stoi wspólnota, wiedza i dialog. Jesteśmy absolwentami Uniwersytet Łódzki i wartości te zawsze były nam bliskie. Są też bliskie Archizo - gdzie wiemy, że na efekt końcowy składa się wiele drobnych i przemyślanych elementów.

Dlatego z tym większą satysfakcją przyjęliśmy propozycję zaprojektowania oficjalnego gadżetu dla naszej uczelni - budynku rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego.

Ten okazały gmach z 1898 r. od samego początku pełnił rolę nowoczesnego budynku szkolnego. W 1945 r. został przejęty przez Uniwersytet Łódzki, który od 75 lat kształci umysły ścisłe oraz humanistyczne. Układanka Archizo powstała właśnie z okazji tego szczególnego jubileuszu, jako gadżet towarzyszący obchodowym.

Układanka została wykonana z drewna oraz ze szkła akrylowego. Jej projekt podkreśla charakterystyczne elementy budynku - dwa boczne ryzality oraz środkowy, attyki, wreszcie - nieoczywisty ryzalit w elewacji bocznej zwieńczony kopułą. Zaproponowane przez nas ujęcie pozwoliło również na ukazanie wieloosiowości budynku, jego regularnej, rytmicznej kompozycji, jak również na wyróżnienie detali w postaci płycin podokiennych. Wydobyliśmy całe piękno z tej XIX wiecznej konstrukcji autorstwa Gustawa Landau Gutentegera - jednego z najwybitniejszych architektów przełomu wieków.

Działaniom Uniwersytetu Łódzkiego przyświeca postać pierwszego jego rektora, prof. Tadeusza Kotarbińskiego, wybitnego filozofa. Jego poglądy ukształtowały już kilka pokoleń intelektualistów.

Profesor słynął z formułowania prostych myśli na tematy złożone, które przeszły do kanonu polskiej humanistyki.

W "Traktacie o dobrej robocie” pisał: „Czy opłaca się wobec tego żyć twórczo? Czy nie praktycznie czekać na wyniki cudzej twórczości, a potem z niej korzystać naśladowczo, co najwyżej dokonując pewnych ulepszeń? Sądzimy, że mimo wszystko opłaca się na dłuższy dystans inicjatorstwo, pionierstwo, twórczość przełomowa.”

Takie słowa to miód, na nasze archizowe serca


25 wyświetlenia