Archizo oficjalnym gadżetem Uniwersytetu Łódzkiego


Universitas to nie tylko łacińska nazwa uczelni, ale przede wszystkim idea, za którą stoi wspólnota, wiedza i dialog. Jesteśmy absolwentami Uniwersytet Łódzki i wartości te zawsze były nam bliskie. Są też bliskie Archizo - gdzie wiemy, że na efekt końcowy składa się wiele drobnych i przemyślanych elementów.

Dlatego z tym większą satysfakcją przyjęliśmy propozycję zaprojektowania oficjalnego gadżetu dla naszej uczelni - budynku rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego.

Ten okazały gmach z 1898 r. od samego początku pełnił rolę nowoczesnego budynku szkolnego. W 1945 r. został przejęty przez Uniwersytet Łódzki, który od 75 lat kształci umysły ścisłe oraz humanistyczne. Układanka Archizo powstała właśnie z okazji tego szczególnego jubileuszu, jako gadżet towarzyszący obchodowym.

Układanka została wykonana z drewna oraz ze szkła akrylowego. Jej projekt podkreśla charakterystyczne elementy budynku - dwa boczne ryzality oraz środkowy, attyki, wreszcie - nieoczywisty ryzalit w elewacji bocznej zwieńczony kopułą. Zaproponowane przez nas ujęcie pozwoliło również na ukazanie wieloosiowości budynku, jego regularnej, rytmicznej kompozycji, jak również na wyróżnienie detali w postaci płycin podokiennych. Wydobyliśmy całe piękno z tej XIX wiecznej konstrukcji autorstwa Gustawa Landau Gutentegera - jednego z najwybitniejszych architektów przełomu wieków.

Działaniom Uniwersytetu Łódzkiego przyświeca postać pierwszego jego rektora, prof. Tadeusza Kotarbińskiego, wybitnego filozofa. Jego poglądy ukształtowały już kilka pokoleń intelektualistów.

Profesor słynął z formułowania prostych myśli na tematy złożone, które przeszły do kanonu polskiej humanistyki.

W "Traktacie o dobrej robocie” pisał: „Czy opłaca się wobec tego żyć twórczo? Czy nie praktycznie czekać na wyniki cudzej twórczości, a potem z niej korzystać naśladowczo, co najwyżej dokonując pewnych ulepszeń? Sądzimy, że mimo wszystko opłaca się na dłuższy dystans inicjatorstwo, pionierstwo, twórczość przełomowa.”

Takie słowa to miód, na nasze archizowe serca


0 wyświetlenia